Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi « Tercih Dönemi
Bu sitede yer alan yazılar üniversiteliler tarafından yazılmıştır

Teşekkürler
  • Kocaeli Üniversitesi İşletme Kulübü'ne
  • Dumlupınar Üniversitesi Felsefe Kulübü'ne
  • Koç Üniversitesi Ku Gönüllüleri'ne
  • Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Kulübü'ne
  • Fatih Üniversitesi İdeal Gençlik Kulübü'ne
  • desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

25 Temmuz 2009


    Hukuk fakülteleri ülkemizde Türkçe-Matematik alanından girilen ve mezun olduktan sonra iş arama ve bulma sorunu en az olan bölümlerin başındaydı. Fakat özellikle son birkaç yılda başlayan her ile bir üniversite ve üniversiteye daha çok öğrenci alalım politikaları ile hukuk fakültelerinin sayısı 25 civarından 50 civarına yükseldi. Bunun yanında köklü hukuk fakültelerinin öğrenci kontenjanları da alabildiğince artırıldı. Bu nedenle hukuk bölümünü yazmak isteyen arkadaşlarımızın eskisi kadar rahat olamayacaklarını bilmeleri gerekir.

    Ülke şartlarında aslanın ağzında olan ekmek, artık aslanın midesinde benzetmesini yapabiliriz. Hukuk fakültesini bitirmiş bir kimse en garanti olarak bir senelik staj sonrası serbest avukatlık yapacaktır. Fakat dediğim gibi artan fakülte ve öğrenci sayısı ile beraber önümüzdeki 6-7 sene içerisinde serbest avukatların sayısı bir hayli artacak.

    Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi bizatihi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1925 yılında kurulmuş ve Cumhuriyet Dönemi’nin ilk hukuk fakültesi olma özelliğini taşır. Osmanlı Dönemini de hesaba katacak olur isek İstanbul Hukuk Fakültesi’nden sonra kurulan 2. hukuk fakültesidir. Bu özel sebepler ve başkent Ankara’da bulunması nedeniyle Ankara Hukuk Fakültesi Türkiye’de her alanda kalifiye eleman yetiştirmiş bir fakültedir. Özellikle yüksek bürokrasi ve yargı organlarında Mülkiye ile birlikte en fazla ağırlığı bulunan fakültedir.

    Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi gerek yönetmeliğinin getirdikleri gerekse ders sayısının fazla olması nedeniyle öğrencilerini epey zorlar vaziyette. Öncelikle temel dersler yıllık okutuluyor. Yani ocak ayında vizeler mayıs ayı sonunda da finaller oluyor. Ana derslerden yıl boyunca bir vize ve bir final geçirmiş oluyorsunuz. Vize final sınavlarının ağırlıkları şu an için %10’a %90. Geçemediğiniz yıllık dersleriniz için ise Temmuz ayında bütünleme sınavları var. Bunun yanında her dönem 2’şer tane de seçmeli ders almak zorundasınız. Seçmeli dersler ana derslerin aksine yıllık değil dönemlik okutuluyor. Bu dersler içinde dönem içinde bir vize bir final sınavına giriyorsunuz. İşin kötü tarafı bu dersler dönemlik olduğu için bütünleme sınav hakkınız yok. Yaz okulu da olmadığı için bu derslerden kaldığınız takdirde bir sonraki sene dersi tekrar almaktan başka şansınız yok.

    Hukuk Fakültesi'nde İngilizce Hazırlık şu an için öğrencinin seçmesine bağlı. Bunun dışında 1. sınıf ve 2. sınıfta 4 kur halinde İngilizce dersleri var fakat en alt seviyede. İngilizce öğrenmenize yaramıyor, bunun yanında ise iyi bir notla sınavları vererek not ortalamasını artırabilirsiniz. Derslerimizin hepsi Türkçe olarak 300-400 kişilik amfilerde işlenmekte. Artan öğrenci sayısı ile ders dinlemek iyice imkansızlaşacak gibi görünüyor. İngilizcesine güvenenler Seçmeli İngilizce dersleri alarak kendilerini geliştirebilirler.

    Bir başka problem ise yönetmelik gereği kredi sınırlandırılması. Buna göre 1. sınıfta 2 ana dersten kaldığınız takdirde, 2. sınıftan bir ders alamıyorsunuz. Bu her sınıf için geçerli. Bu nedenle 1 ders için 5. yılını okumak zorunda kalan onlarca insan var. 3.sınıfta geçen bir kişi ilk iki sene tüm derslerini geçmiş olsa dahi toplam 15 ders aldığı için 2 dersin kalması da çok zor olmasa gerek.

    Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kurtuluş/Cebeci mevkiinde. Yerleşkesi pek büyük değil. Bunun yanında Kızılay’a yürüyerek 15 dk. mesafede. Tüm olumsuzluklarına rağmen 2008 ÖSS’de ilk 2000’e giren 600 kişi Ankara Hukuk Fakültesi’ni tercih etmiştir. Bunun nedeni Ankara Hukuk’un hukuk alanında bir marka olması ve bunun yanında sadece hukuk formasyonu vermekle kalmayı Siyaset, İktisat, Tarih gibi alanlarda da öğrencisine ciddi katkı sağlamasıdır. Bu fakülteyi tercih edecek arkadaşlarımız öğrenci temsilciliği aracılığıyla bizlere ulaşabilirler.

Ankara Hukuk Fakültesi internet sitesi: http://www.law.ankara.edu.tr

 
FaceBook ile paylaş... Friendfeed ile paylaş... Twitter ile paylaş
BENZER YAZILAR
Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi     Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. Sınıf Öğrencisinden: Bölüm seçme konusunda kafası..
 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi    19 mayıs üniversitesi veteriner fakültesi 2002 yılında açıldı. bu yüzden imkanlar çok dar...