Ziraat Mühendisliği hakkında bilgi « Tercih Dönemi
Bu sitede yer alan yazılar üniversiteliler tarafından yazılmıştır

Teşekkürler
  • Kocaeli Üniversitesi İşletme Kulübü'ne
  • Dumlupınar Üniversitesi Felsefe Kulübü'ne
  • Koç Üniversitesi Ku Gönüllüleri'ne
  • Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Kulübü'ne
  • Fatih Üniversitesi İdeal Gençlik Kulübü'ne
  • desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Ziraat Mühendisliği hakkında bilgi

3 Temmuz 2010
Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi 2009 mezunu

     Ziraat mühendisliği’nin ; Tarım Sektörü ve Gıda Sektörü Çalışma alanlarıdır. Ziraat Mühendisi olan bir kişi sorumlu yöneticilik (Gıda üretimi yapan yerleri denetleme) yapabilir. Devlet kurumları ve özel sektörlerde Çalışabilir. Mesela siz sorumlu yönetici olmaya karar verdiniz ve devletin belirlediği taban fiyatlar vardır. En fazla 5 yerle anlaşabilirsiniz ve bu yerlerin her birinin taban fiyatı 350 türk lirasıdır. 5*350 = 1750 tl aylık bir para demek. Fakat piyasa öyle bir piyasaki 100 tl ye bile çalışanlar var. Ama bir gün Ziraat mühendislerini evlerinden işe götürecekler.. Çünkü susuzluk, organik tarım derken Ziraat mühendislerinin önemi artarak ilerlemektedir.

    Mezun olur olmaz iş bulma ne yazık ki yoktur. (Çoğu bölümde olduğu gibi). Devlet işinde başlangıçta 1300 tl civarı ve ilerledikçe pek bir artış olmamaktadır. Bu olanaksızlıklar yüzünden genelde öğrenciler yüksek lisans’a başvururlar. Ama nafile 6 senede okusan aynı 4 sene de okusan aynı. Sadece diplomada yüksek ziraat mühendisi yazacaktır. Ziraat mühendisliği bölümlere ayrılır ve bu bölümlerden en rahat iş bulunabilecek bölüm tarla bitkileri bölümüdür. Eğer hocalarla aranızı iyi tutarsanız hocalar kesinlikle iş imkanı sağlıyor. Fakat özel sektörde ücret hiç dolgun değil :) Mesela Önder Çiftci adında bir tarım örgütü var Tekirdağ'da. Oraya çalışma amacıyla başvurmuştum tam zamanlı aylık 400 tl gibi komik bir rakam çektiler :) ve yapıcağım iş şöförlükten farklı değildi. Ama KPSS'den 90 puan alırım diyorsanız, bir nevi devlete girme şansınız artıyor.

    Gelmek isteyen arkadaşlar öncelikle bu işi sevmeliler. Araştırmacı bir kişiliğe sahip olmaları gerekmektedir. Bence bayanlara göre bir meslek değildir.

    Ziraat mühendisliği geçmişin bir mesleğiydi ve bundan 10 yıl sonrasının da mesleği olacaktır. Özellikle meyve ve sebzeleri tek tek satan Rusya gibi ülkeler çok ihtiyac duyacaktır mühendislerimize. AB (Avrupa birliği) Ziraat mühendislerin en önemli çıkış kapısı olacaktır bence. Çünkü AB yasalarında tarıma çok ama çok önem veriliyor. Yurt dışında Kanada tarımı en iyi olan ülkelerdendir. Ülkemizde de Trakya Bölgesi ve Çukurova tarafı verim potansiyeli bakımından en iyi bölgelerimizdendir.

    Kesinlikle ders kaçırmayın , ipin ucu bi giderse bidaha tutamazsınız. Hiçbir hocayla tartışmayın dersinize girin çıkın :) Araştırma görevlileriyle aranızı iyi tutarak okulun rahat bitmesini sağlayın. Kesinlikle okulda kalmaya çalışmayın ( öğretim görevlisi olarak ) çünkü yeterli kontenjan açılmıyor.

    3 sene normal eğitim görülüyor. 3. sene sonunda bölümlere ayrılıyor mesela Tarım ekonomisi , Sulama, Tarım makinaları, Zootekni, Toprak, Bahçe Bitkileri ve Tarla Bitkileri ; En kolay bitecek bölüm Ekonomi Bölümüdür :)
 
FaceBook ile paylaş... Friendfeed ile paylaş... Twitter ile paylaş
BENZER YAZILAR
İşletme Bölümü hakkında bilgi    İşletme bölümünden mezun olan bir kişinin çalışma alanları gerçekten ama gerçekten çok fazla..
 
Ziraat Mühendisliği hakkında bilgi      Ziraat mühendisliği’nin ; Tarım Sektörü ve Gıda Sektörü Çalışma alanlarıdır...