Psikoloji bölümü hakkında bilgi « Tercih Dönemi
Bu sitede yer alan yazılar üniversiteliler tarafından yazılmıştır

Teşekkürler
  • Kocaeli Üniversitesi İşletme Kulübü'ne
  • Dumlupınar Üniversitesi Felsefe Kulübü'ne
  • Koç Üniversitesi Ku Gönüllüleri'ne
  • Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Kulübü'ne
  • Fatih Üniversitesi İdeal Gençlik Kulübü'ne
  • desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Psikoloji bölümü hakkında bilgi

5 Temmuz 2010
Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümü 4.sınıf öğrencisi

    Ruh sağlığı alanında hizmet veren klinikler, hastanelerin psikiyatri bölümleri, okul öncesi kurumlar, okullardaki rehberlik servisleri, özel eğitim kurumları, dershaneler, cezaevleri ve mahkemeler, şirketlerin insan kaynakları birimleri, psikoteknik değerlendirme birimleri (Trafik Psikolojisi) `nde çalışabilirler.

    Mezun olur olmaz gerek özel merkezlerde, gerek devlet kurumlarında iş bulma imkanı bulunmaktadır. Devlet kurumları için KPSS puanı gerekebilir. Maaşlar tahmini olarak ilk yıllar 1500 tl civarı olabilir. Tabii bu çalıstığınız kuruma ve o kurumdaki görevinize göre farklılık gösterecektir.

    Psikoloji belki de tercih edecek öğrencilerin sahip olması gereken özellikler açısından en çok düsündüren bölümlerden biridir. Çünkü bu bölüm hakkında ve onu okuyanlar açısından toplumun geneli bir yargıya sahiptir. Tahmin edildiği gibi bu psikoloji öğrencilerinin de psikolojilerinin bozulduğu yönündedir :) Tabii böyle bir sey söz konusu değil ama bu yargı psikolojide okuduklarınızın kendiniz hakkında daha çok düsünmenizi ve çevrenizi sorgulamanızı gerektiren şeyler olduğundan dolayı ortaya çıkmıstır. Ama bu bölüm okundukça bu durumun da aşılması mümkün. Bunların dısında psikoloji okumak isteyenlerin her şeyden önce empati kurabilmesi, insanları anlamaya ve onlara yardım etmeye istekli olması gerekir.

    Açıkçası bölümün geleceğini şu ankinden daha kötü görüyorum. Çünkü ihtiyaç olmasına rağmen birçok kurumda zorunlu psikolog çalıstırılması engellenmiş durumda. Ayrıca mesleğimizin bir yasası kaç yıldır verilen çabalara rağmen çıkmamaktadır. Bu da mesleğin başka meslekler tarafından ihlaline neden olmaktadır. Bunu tercih yapacak arkadaşların iyice araştırıp düsünmesi gerekmektedir.

    Psikolojide kendinizi geliştirmeniz de çok önemlidir. Mümkün olduğunca arastırma yapmaya çalımsalı, gözlemlerde bulunmalı ve yabancı dilinizi geliştirmeye çalışmalısınız.
 
FaceBook ile paylaş... Friendfeed ile paylaş... Twitter ile paylaş
BENZER YAZILAR
Moleküler biyoloji ve genetik hakkında bilgi     İlaç firmalarında ya da labaratuarlarda çalışılabilir ama daha çok tercih edilen doktora..
 
Fizik Bölümü hakkında bilgi     Fizik bölümünün pek çok alanda çalışma alanı mevcuttur. Elektronik, tıp, nanoteknoloji,..